środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym ślipiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, banalnej obróbce i stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenia WinyloweŚwidnicy na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na ogrodzenie z plastyku na ogrodzenie i bramkę sztachetowa, przybierają one wtedy wielorakie pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można też ciąć na sześciany o regularnych zarysach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastykowe stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenia z plastykuBędzin na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i ogrodzenia z Winylu na plot i furtę ze sztachet tworzy się z skał różnego zarysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z odłamków o niesymetrycznych zarysach, należy je odpowiednio dobierać tzn. tak, żeby kształt każdego następnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur migiem niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają także mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz