wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty z drewna

Długowieczne płoty drewniane

Nieadekwatnie zabezpieczone ogrodzenia z drewna prędko się niszczą i mogą ostatecznie stracić swój pierwotny wdzięk i właściwości. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie należałoby poznać typy pielęgnacji i konserwacji takiego płotu. Tylko wówczas zdołamy cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszystkie prace konserwujące płot z drewna należy rozpocząć od należytego i dokładnego przygotowania materiału na płot, gdyż od tego zależy efekt końcowy własnych robót. Przed użyciem produktów do osłony oraz dekoracji sztachet z drzewa istotne jest ocena, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie dźwiga objawów biokorozji. Nie prędzej niż po zwieńczeniu obróbki drzewa na płot zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, który chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robalami. Gdy asekurujemy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, trzeba nanosić kolejne preparaty, które konserwują je przed warunkami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli pragniemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego płotu, powinniśmy zastosować bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu ustalonego pigmentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący ewentualnie lakierobejcę.

W pierwszym wypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, ochroni płot od wewnątrz, ale nie utworzy na jego powierzchni zabezpieczającego filmu. Konserwowane w ów sposób ogrodzenie pozostanie matowe i miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej asekuracji ogrodzenia, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, który skuteczniej niż w wypadku impregnatu kamufluje ogrodzenie przed ujemnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać aby płoty z drewna były trwałe trzeba przeznaczyć im wiele uwagi i troski.

Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrodzeń z pcv. Ten rodzaj ogrodzeń jest w całości wytrzymała na czynniki atmosferyczne przez co nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia plastikowe nie podlegają także biokorozji z tej przyczyny dogadzają swoim posiadaczom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz